کشنده ایویکو37e440

 

در این پست به بررسی خصوصیات و ویژگیهای کشنده ایویکو37e440 میپردازم. البته با توجه به اینکه این مدل دیگر تولید نمیشود شاید از جذابیت این مطلب کاسته شود اما توجه به نقاط ضعف و قوت ایویکو و ادامه یا اصلاح آن و همین طور پیداکردن یک دید مناسب نسبت به طراحی ایویکو یا ایتالیایی میتواند پیامد نوشتن این مطلب باشد.

به همین دلیل به صورت جرئی به بیان نقاط ضعف و قوت کامیون میپردازم:

 

نقاط ضعف:

1- طراحی کوچک درب جعبه کناره اتاق.با توجه به اینکه خود جعبه از اندازه نسبتا مناسبی برخوردار است اما درب آن به شدت کوچک طراحی شده است و ورود و خروج اشیاء به سختی صورت خواهد گرفت.متاسفانه این طرح حتی در سری استرالیز هم ادامه یافته است و این نشان میدهد که جزء لاینفک طراحی ایتالیایی هست.اما با فرهنگ ایرانی متناسب نیست.

2- طراحی دسته ای تنظیم غربیلک فرمان.این طرح تمرکز و نیروی بیشتری را نسبت به طرح پدالی ولووfh طلب میکند و از این نظر طرح جالبی به نظر نمیرسد.همین طور امکانات و زاویه تنظیم فرمان هم خیلی اندک است.

3- خروجی تهویه به صورت مستقیم درنظر گرفته شده است و این انرژی زیادی را از سیستم تهویه طلب میکند و در نهایت سرنشینان احساس خوبی نسبت به آن نخواهند داشت.اگر به صورت مورب به سمت سرنشینان تمایل داشت با صرف نیروی کمتر بهترین بازدهی را داشت.

 

 

4- اهرم تنظیم دور موتور.این اهرم به صورتی طراحی شده است که برای میزان دقیق دورموتور وقت زیادی را باید صرف کنیم و در نهایت به تنظیم دلخواه نخواهیم رسید.بهتر بود تنظیم دور موتور با طرحهای دایره ای(مایلر)/کلیدی(ولووFH) و ... تعویض شود.

5- خروجی فیلتر هوا از محفظه.در این سری خروجی آن به سمت زمین قرار داشت و خارج کردن فیلتر خیلی مشکل هست.اما در سری 720خوشبختانه این مشکل حل شده است.

6- ارگونومی نه چندان مناسب.در محیط کار راننده ترتیب و چگونگی چیدمان کلیدها و اهرم ها بسیار مهم است.اما در ایویکو اینکار به صورتی پراکنده و به دور از نظم صورت پذیرفته است.در این زمینه ولوو FH/مرسدس آکتروس و مانTGA از ارگونومی خیلی بهتری برخوردارند.

7- عدم به کارگیری کمک در گیربکس.اینکار به کاهش مصرف سوخت/ کشش بهتر کامیون خصوصا در گردنه ها و لذت بیشتر رانندگی منجر میشود.

و اما نقاط قوت:

1- صدای پرطنین و گوشنواز موتور

2- عملکرد مناسب فرمان در سرعت های بالا و پایین(حتی بهتر از ولوو)

3- ارتفاع مناسب تونل موتور با توجه به ارتفاع اتاق

4- کیفیت مناسب آینه ها

5- هماهنگی فوق العاده موتورو گیربکس

6- گشتاور خیلی خوب موتور

7- کیفیت و ارزش بالای تنظیم های صندلی

8- چیدمان نسبتا مناسب نشاندهنده های داشبورد

9- پایداری خوب کامیون

10- اطلاع دهنده سوختگی لامپ ها

در پایان :

در حال حاضر با نمونه ارتقاء یافته 720 به تولید این سری پایان داده شده است.اما باز خیلی از موارد برجای خود باقی است.برای مشاهده عکس های بیشتر به آدرس

WWW.mpcollection.webphoto.ir مراجعه کنید.